čtvrtek 23. února 2023

KNIHA "ŽIDOKRACIE" - ANEB NA HONY NEŽÁDOUCÍ SLOVA

Na Slovensku začal politický proces s knihou Mariána Magáta ŽIDOKRACIE. Ani nebudu psát ´proces s pachatelem´, rovnou napíšu ´proces s knihou´. Ostatně Marián Magát by v dotyčné trestní věci nebyl stíhán, pokud by nenapsal knihu, zato podvratná kniha by putovala do stoupy tak či tak. V knize najdete souhrn historického vývoje tématu Židů na Slovensku, jejich postavení v epochách dějin, ale i souhrn perliček veřejných aktualit. Kdyby vše nemělo židovskou spojitost, knihu by završila šedá novinářská recenze o další z řady politizujících kompilací. Podrobnosti přeskočím, těch si o procesu určitě budete moci přečíst dost jinde. Ale pokusím se věc uvést do kontextu.

Trestní senát bude deklasovat obhajobu postavenou na argumentech, že tenhle a tenhle konkrétní odstavec je doložitelný konvenčním vědeckým nálezem. To nikoho nepřitahuje. Především  šokující  název.

Samozřejmě titul byl vybrán, aby vzbudil zájem čtenářů. Z čistě marketinkového hlediska nelze strategii nic vyčítat. Kdyby jen Magát nepíchl do nejcitlivějšího vosího hnízda současna.

Teď se zaměřím na název knihy. Už sám o sobě pobuřující název vychází z metody - podstatné jméno, a od substantiva odvodit obecný, přitom výstražný, stav. Nic nového pod sluncem.

Na frekvenci pouhé politické nevybíravosti Václav Klaus používal termín EKOLOGISMUS. Ten zas pobuřoval různé ekologické organizace. Skupiny hlásající zdánlivě líbivý motiv o čistých studánkách, za kterým se přitom skrývá k lidské civilizaci nemilosrdný fanatismus. A jejich zájmoví sponzoři.

HOMOSEXUALISMUS, další z lingvistických příkladů. Momentálně chápaný už jen za žargon posměváčků, zato  obsahem nevybíravě tlačený do školních učebnic. Mimoděk i s přesahem do vývoje lidstva: od stavu připoutaných okovů, až do pohádkových raušů vykonávaných pod duhovou vlajkou na veřejných prostranství. Středověké puritánské zatracení, eliminující koncentrační tábory,  a sestavení nedávných trestních zákoníků.  Ustupující autocenzura při vychloubání se jinakostí, až nakonec vedoucí k přímé státní podpoře.  A čertech straň se podobnému duhovému řádění cokoliv namítat! Proto i neškodná jazyková hříčka o homosexualismu je zločinem nejhrubšího zrna.

Pak tu začal soud za průkopnické znásilňování. Vlastně také jde jen o souboj o slůvka. Nedávný poslanec za havlistickou TOP 09, Dominik Feri. Na pomyslném žebříčku ekologismus – homosexualismus - FERISMUS je ten poslední  stále ještě nejsporněji umístěný.

Jmenovaný byl vygenerován co zástupce mimokontinentálních novátorů. Jenže bujaré mládí vytrysklo v plné síle
. Široce projevovanou sexuální energií se chlubí i sám obviněný.  Feriho ultraliberální manšaft paragrafy chápe takto:

Prý jde jen o styl svádění. Tak věc vysvětluje i jeho advokát, stejně jako novinářská obec. Proto nejspíš zbude jen esence o naivně zaslepených fanynkách (což jediné bude pravda), které přitom neunesly Feriho laškování. Maximálně za nešťastné nepochopení predátorových mlhavých slov. Že v konkrétních případech začínajícího exotického románku ihned následovalo fyzické donucení, to už bude prohlášeno za přehlédnutelnou lapálii. Prostě ferismus.

Vidíte to. Podobná metodologie tvorby nových politicky motivovaných slov. A co se z toho různého může vyjádřit. Předem odsouzeného zločinného fanatika, globálně bezohledného paďoura, cynicky demografického puritána, ale i postmoderního manažera napadeného rasisticky zpátečnickým okolím...

Petr KalinovskýŽádné komentáře:

Okomentovat