sobota 1. července 2023

Bitvy na obranu národních ctí. A zase ten Holocaust...

Byl jsem svědkem spílání o Polácích. Díky daňovým rozdílům mohou být jejich dovážené potraviny častým adresátem. Projeví se to v přídavném jménu „polský“ + … . Takže když si to  vykračuje  maloměšťanka a pořvává protipolské vulgarity,  ve jménu sousedního národa jsem se v podobné hladině hlasitosti otázal, zda by si stejné  dovolila o produktech izraelských. Zda-li by ji totožná pořvávání nedovedla až do kriminálu. Záměrem bylo umlčet její buranský repertoár. Nebyla to žádná nová ekvilibristika. Už kdysi jsem se  k podobnému tématu nachomítl. Tehdy jsem poukázal na  celospolečenskou toleranci k akceptování hanlivého slova „Rusák“, zatímco stejnou cestou vniklé označení „Židák“ by při kavárenské konverzaci ihned vybudilo morální paniku. Tehdy byl reakcí  třicetistránkový rozbor ex-předsedy Židovské obce Praha Tomáše Jelínka s resumé, nechť vrátím akademicky titul, pokud mi nedochází  nesouměřitelnost termínů. (Zdůrazňuji, že tenkrát se jednalo o  časy před rusko-ukrajinským konfliktem, dnes by stejný příklad hanění byl nedohlédnutelný!

Dáma s protipolským zaměřením začala zkušenou politickou etiketou hysterčit. Nic překvapivého, ba ani její výkřiky, jak „po mé této přednášce“ kolem mne půjde vždy obloukem.  

Každé desetiletí holt nějakou ať už tak či onak vytvořenou politickou etiketu má. Pouze je pro někoho obtížné si připustit, že i on/ona se řídí nařízenými frázemi.  

...

Maličko zajímavější byly nechtěně vyprovokované - do té doby poklidné - sousedky. Jedna začala pokřikovat, že v ČR je svoboda, a že není možné, aby někoho odsuzovali (té  jsem pouze odrecitoval čísla paragrafů trestního zákona). Jak se  ukázalo, vedlejší dáma za svou dezorientaci až tak nemohla, ona žila pouze z klidu svého lesa a ze svátečního výletu do vesničky střediskové. Zato sypala z rukávu školní  fráze o „válečném utrpení“, „obchodní šikovnost“ a dále jak „nikdo nemůže za to, jak se narodí“. Z polských potravin se tak začal soukat Holocaust. 

Ale proč o události píši, co bylo úžasné? Kolem šel i postarší cikánský pár.  K mému potěšení se do věci vložili, tedy za účelem přihřátí si své polivčíčky. Jenže  oni zase mají  našprtaná jiná paradigmata o otázkách viny. Takže to byli oni dva, kdož si na celé kolo vyžádali sekundární nehanění jiných národů! Cikáni ještě mohou, i když Poláci a Češi už ne. A dámy měly po ptákách….

https://denikn.cz/1178638/rusky-vezen-svedomi-pise-prezidentu-pavlovi-z-cely-nejsme-zeme-vrahu/


 

Žádné komentáře:

Okomentovat